Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Kvety Kvietky Kvetinky

 

ladygal.pise.sk

Popis, rady a recepty z byliniek


 1. Úvod
 2. Pre deti a mládež
 3. Obrova stupaj / Maorijské rozprávky / Z rozprávky do rozprávky

Obrova stupaj / Maorijské rozprávky / Z rozprávky do rozprávky

Vybral a preložil Viktor Krupa / Ilustrovala Viera Bombová

Maoriovia, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, nepatria čo do počtu k veľkým národom. Hoci Nový Zéland leží bokom od tichomorského ostrovného sveta, Ma... celý popis
Dostupnosť
Skladom 1 ks
Nie sme platcovia DPH
7,00 EUR
ks
Číslo produktu:*18294
Vydavateľstvo:Mladé letá
Rok vydania:1975
Jazyk:Slovenský
Stav vnútra knihy:Čítaná - zachovalá kniha
Väzba:Tvrdá
Počet strán:96
Papierový prebal:Nemá
Strážiť cenu / dostupnosť
 • Kompletné špecifikácie
 • Obrova stupaj / Maorijské rozprávky / Z rozprávky do rozprávky
  Obrova stupaj / Maorijské rozprávky / Z rozprávky do rozprávky
  Skladom 1 ks
  7,00 EUR
 • ks
Kompletné špecifikácie

Maoriovia, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, nepatria čo do počtu k veľkým národom. Hoci Nový Zéland leží bokom od tichomorského ostrovného sveta, Maoriovia sú vetvou polynézskej skupiny národov, ktoré obývajú ostrovy Tichého oceánu od Samoy a Havaja až po Veľkonočný ostrov. Roztratené fliačky suchej zeme oddeľujú od seba nedozerné vodné plochy. Polynézania prekonali tieto vzdialenosti už pred stáročiami, keď sa od západu prisťahovali do Tichomoria.
Z pravlasti si doniesli jazyk, ktorý sa zachoval aj na Novom Zélande, a v tomto jazyku sa z pokolenia na pokolenie spievali piesne, rozprávali báje, povesti a rozprávky. Novozélanďania nepoznali písmo, zato však mali školy. Starší zasväcovali v školách najbystrejšie deti do povestí o osudoch kmeňa, do bájí o vzniku sveta. Vyučovalo sa v zime od západu slnka do polnoci. Žiaci nesmeli nikomu vyzradiť, čo sa v škole naučili. Na šťastie zákaz prestali brať vážne, a tak väčšina bájí a povestí vyšla už aj tlačou. Výber z týchto povestí a rozprávok sme pripravili do tejto knižky.
Všimnite si, akým obľúbeným hrdinom maorijských rozprávok je smelý a šibalský Maui. Vykonal popri huncútstvach aj veľa dobrého: zaobstaral ľuďom oheň, vylovil z mora Severný ostrov, spomalil beh slnka, aby bol deň dlhší.
Z rozprávok o Mauim, ale aj ostatných sa dozviete, že Maoriovia boli odvážni a citliví, i keď niekedy vedeli byť aj ukrutní. Nesmieme však zabúdať, že donedávna žili ešte v kamennej dobe, a ani naši predkovia neboli pred niekoľkými tisícročiami veru inakší.
Dnes sú Maoriovia národ s vlastnými spisovateľmi a básnikmi, zúčastňujú sa i na občianskom živote krajiny. Ich ľudové rozprávky poznajú mnohé národy. Ak náš výber priblíži mladým čitateľom svet, v akom ešte pred dvesto rokmi žili tvorcovia týchto rozprávok, splní svoje poslanie. - Databaze knih

Pre čitateľov od 9 rokov               

V knihe sú pečiatky

Facebook

Instagram

Kontakty
Antikvariát Etnovýchod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk